7 būdai kaip apsaugoti save kibernetinėje erdvėje

Ko gero savaime aiškus faktas jog dauguma žmonių šiais laikais yra itin aktyvūs medijų naudotojai.

Socialiniai tinklai, paieškos sistemos, įvairios registracijos – tai tik dalis mūsų naršymo sričių kolekcionuojančių asmeninę žmogaus informaciją. Dažnai net nenusimąstome apie tai kokia jos vertė ir tai, kas gali būti ja suinteresuotas.

Pateikiame 7 saugesnio elgesio kibernetinėje erdvėje metodus kurie ženkliai padės apsaugoti kiekvieno jautrią informaciją.

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje

 

Naudokite slaptažodžius kurie yra sunkūs atspėti

Matyt pastebėjote, jog registruojantis ar keičiant savo slaptažodį, dauguma svetainių pastaruoju metu kelia didesnius saugumo reikalavimus savo slaptažodžiams. Tai taip pat susiję su padidėjusiu mūsų informacijos pasiekiamumu internetinėje erdvėje.

Dažniausios svetainių rekomendacijos stipriam slaptažodžiui būna tokios:

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje 1

  • Slaptažodis turi būti bent iš 8 simbolių,
  • Turi kombinuoti tiek skaičius, tiek didžiąsias bei mažąsias raides,
  • Neturėtų būti naudotas kitame puslapyje ar paskyroje,
  • Neturėtų turėti asmeninės informacijos ar dažnai vartojamų frazių.

 

Galbūt galvojate, o kam to reikia? Mano informacija niekam neįdomi…

[toc]

Klystate.

Nė nepastebėsite kaip jūsų asmeniniai dalykai bus nutekinti ir informacija panaudota įvairių intencijų turinčių įsilaužėlių. Keiskite savo slaptažodžius dažnai, bent kelių mėnesių tarpe, taip išvengdami nemalonių įvykių.

Šifravimas – papildoma saugumo priemonė

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje 2

Dažniausiai naudojamos internetinių pokalbių programėlės tokios kaip „Messenger” ar „WhatsApp” negarantuoja 100 procentinio saugumo kalbantis internete.

„Facebook” kompanija yra pripažinusi, jog naudodamąsi jūsų asmenine informacija bei paieškomis atliekamomis jai priklausančiose programėlėse, naudoja jūsų informacija suasmenintam reklaminiam turiniui kurti bei dalijąsi ja su „trečiomis” šalimis.

Tai reiškia, kad ši informacija yra lengvai pasiekiama  ir asmenims turintiems kenkėjiškų kėslų.

Edwardas Snowdenas – žymus JAV asmuo, paviešinęs slaptą valdžios informaciją rekomenduoja naudoti – „Signal”. „Signal” tai programėlė naudojanti papildomą šifrą jūsų žinutėms. Taigi, jeigu kas nors ir įsilauš į jūsų pokalbius, jie negalės nieko matyti neturėdami rakto šifrui.

„Signal” galite parsisiųsti čia

Saugokitės „Keyloggerių”

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje 3

„Keylogger” – tai kenkėjiška programa kuri renka informaciją apie dažniausiai spaudžiamus mygtukus jūsų klaviatūroje. Ji geba veikti fone ir nutekinti jūsų slaptažodžius, prisijungimo vardus ar skaičių duomenis jums apie tai visiškai nenutuokiant.

Geriausias apsaugoti nuo tokio tipo programų būdas yra be jokios abejonės – antivirusinė programinė įranga.

Atlikus skenavimus bei reguliariai atnaujinus ją yra galima taisyklingai bei saugiai naudoti kompiuteriu su dar mažesne informacijos nutekėjimo baime.

Nežinomos nuorodos, failai bei svetainės

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje 4

Ko gero dažnai matote savo į savo El. pašto dežutes ateinančius laiškus su neaiškios kilmės svetainių adresais, pasiūlymais, ar siūlymais parsisiųsti iš pažiūros – visai nepavojingai atrodančią programinę įrangą.

Tačiau, nežinomos nuorodos dažniausiai būna kenkėjiškos programos lovys kuris gali ne tik nusiųsti jūsų informaciją „trečiai” šaliai, tačiau ir ją užrakinti ar apkrėsti pačio kompiuterio darbą, taip padarydamas daug nuostolių.

Norint būti tinkamai apsaugotu ir šiuos atveju, reikia žinoti, jog svarbias programas yra privalu siųstis tik iš oficialių svetainių bei iš tų kuriomis pats pasitikite.

Susikurkite savo duomenų atsargines kopijas

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje 1

Atrodo primityvu ir galbūt ne itin reikalinga. Tačiau tai yra gyvybiškai svarbus apsisaugojimo metodas, ypač tiems žmonėms kurie dirba su jautria informacija nuo kurios priklauso ne vieno, o daugiau žmonių likimai. Pavyzdžiui įmonės transakcijų, darbuotojų asmeninės informacijos nutekėjimas visados buvo ir bus kibernetinių nusikaltėlių „taikiklyje”.

Jeigu visados turėsite svarbios įmonės informacijos kopiją atskirame šaltinyje tokiame kaip išorinis kietasis diskas, arba bent jau sukelsitę į „debesį”, padidinsite savo apsisaugojimo šansus, net ir informacijai nutekėjus ar net sunaikinus jūsų svarbias kompiuterio sistemos bylas.

Naudokite „Dviejų veiksmų” autentifikavimo metodą

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje 3

Tai metodika kuomet prisijungiant prie jautrios infomacijos šaltinio (pvz. socialinių tinklų, el. pašto, ir t.t.) kartu su slaptažodžiu yra pareikalaujamas antras žingsnis – teksto įvedimas kurį gaunate į savo mobilųjį telefoną.

Tokiu būdu yra apsaugojamas tiek informacijos gavimas, tiek potencialus išsiuntimas į neaiškios kilmės šaltinius. Jūsų el. pašto apsauga internete yra gyvybiškai svarbi.

Pagalvokite, juk beveik visos registracijos, galima svarbi įmonės informacija ar asmeniniai susirašinėjimai keliauja per jūsų adresą. Dauguma svetainių siųs jautrią, su slaptažodžiais susijusią informaciją į paštą, jums jį pamiršus ar keičiant. Visa ši informacija taps prieinama tiems kurie galėtų įsilaužti į jūsų paskyrą.

Naudokite „HTTPS” įskiepį

7 budai kaip apsaugoti save kibernetineje erdveje 2

Galbūt pastebėjote, jog kai kurios svetainės turi „HTTP”, o kai kurios „HTTPS” savo adreso laukelyje. „S” raidė šiuo atveju indikuoja saugią svetainę, kuria galite labiau pasitikėti paliekant savo virtualų pėdsaką.

Įmonė „Electronic Frontier Organization” sukūrė įskiepį prisitaikantį prie kiekvienos naršyklės ir pridedantį papildomą apsauginį sluoksnį jūsų informacijai. Jį galite parsisiųsti čia

Šaltinis:

7 Ways To Protect Your Digital Life

Susiję Įrašai

SEO & Rinkodara
Taip Pat Skaitykite
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(Įvertinimų dar nėra)
Loading...