„Aš ne robotas”. Kaip veikia Google CAPTCHA sistema?

as ne robotas kaip veikia captcha apsaugos sistemaCAPTCHA  (Completely Automated Public Turing test to Tell Computers and Humans Apart) – tai būdas atskirti tikrus žmonės nuo kompiuterinių programų.

CAPTCHA pagrinde yra naudojama kaip apsaugos priemonė, užtikrinanti, jog svetaine naudojasi tikri žmonės, o ne kompiuterinės programos. Ji yra naudojama, nes įprastinės kompiuterių programos ar botai nesugeba išspręsti tokių užduočių.

Kaip atpažinti ar jums reikia Google CAPTCHA sistemos?

  • Netikri komentarai po tekstų skiltimis, blogo įrašais. Jeigu pastebėjote didelį kiekį komentarų, neturinčių aiškios kilmės ir net neparašytų “žmogiška kalba”, labai tikėtina, jog tai šlamštinių programų darbas.
  • Užklausos į e-mailą susidarančios per kontaktų formą. Ne paslaptis, jog daugelis interneto svetainių naudoja tam tikras formas norėdami surinkti informacijos apie savo lankytojus ir sudominti juos užsiregistruoti. Tai ypač aktualu verslo svetainėms, kurioms toks būdas – vienas svarbiausių norint pasiekti didesnį klientų skaičių. Spaminės programos ne tik pripildys jūsų el. Pašto dežutę netikromis užklausomis, tačiau galima ir iškraipys svarbius duomenis apie reklaminės kampanijos efektyvumą.

Pagrindiniai Google CAPTCHA tipai

  • Visible (liet. matoma) CAPTCHA – tuo metu, kai svetainė savo lankytojams duodą tiesioginę užduotį išspręsti savo lankytojams. Dažniausiai tai būna paprastos matematinės problemos, tekstai ar paveikslėlių žymėjimas.
  • Invisible (liet. nematoma) CAPTCHA – neseniai atsiradusi sistema kuri bando atpažinti šlamštines programas nesiūlydama užduočių tiesiogiai. Ši priemonė veikia svetainės “užkulsiuose” ir stebi lankytojo atliekamus veiksmus svetainėje.

Smagus vaizdo įrašas vizualizuojantis Google CAPTCHA veikimą

Kaip sukuriama sistemos užduotis?

CAPTCHA yra generuojama iškraipant paveikslėlį tekstu/skaičiais, tokiu būdu, kad automatinės sistemos negalėtų tų tekstų nuskaityti ir tik žmogaus akis galėtų perskaityti tą informaciją su kuria yra susiduriama ir suvokti, kas joje yra parašyta.

Iki šių dienų, labai kokybiškų automatizuotų programų, tokiems apsaugos barjerams spręsti nėra. Būtent dėl šios priežasties, CAPTCHA lieka vienas populiariausių apsaugos metodų svetainėms.

Savaime aišku, jog dirbtinio intelekto technologijos nuolat tobulėja, todėl apsaugos sistemos tai turi daryti taip pat. Galbūt pastebėjote ir jūs, jog CAPTCHA užduotys pamažu sunkėja, jau neužtenka vien parašyti atsakymą į 3×2; 2+2 ir t.t.

captcha-2
Google CAPTCHA tekstinės apsaugos pavyzdys

Dažnai kaip testą, sistemos duoda teksto iškarpas, neegzistuojančius žodžius ir įvairias skaitines kombinacijas lankytojams išspręsti.

Tai yra daroma su tikslu gerinti apsaugą, kadangi po truputėlį rinkoje jau atsiranda algoritmų galinčių išspręsti paprastesnes CAPTCHA sistemas.

Įdomu ir tai, jog net ir nepavykęs CAPTCHA apsaugos testas nevisąlaik jų kūrėjų yra laikomas nusivylimu.

Kadangi, tam, kad CAPTCHA nesuveiktų, kompiuterį reikia kaip mat gerai išmokyti apeiti tokias apsaugas. Net ir kenkėjiškų intencijų programėlės prisideda prie to, jog ši sistema būtų nuolatos tobulinama.

Kaip dar Google CAPTCHA padeda svetainėms?

  1. Papildoma tinklaraščio apsauga. Naudojant CAPTCHA jūsų svetainė ar blogas bus apsaugotas nuo automatizuotų (šlamštinių) komentarų. Tai – netikri komentarai, skirti pakenkti svetainės darbui. Dažnai svetainės turinčios blogų sekcijas sulaukia šimtus tokio pobūdžio įrašų.
  2. Apsaugomos nemokamos paslaugos. Įsivaizduokite, jog jūsų svetainėje yra laikinai dalinami nemokami naujienlaiškiai su patarimais, kurių galutinis tikslas, sudominti ir pritraukti daugiau realių klientų. Tam tikslui jūs esate pirmus 1000 vnt. Kaip nemokamus. Tačiau automatinė programa apsilankiusi jūsų svetainėje, visą 1000 užregistruoja netikrais elektroniniais paštais ir visi naujienlaiškiai yra atiduodami neaiškios kilmės programai. Jūsų reklama nueis perniek. Būtent vienas didžiausių CAPTCHA benefisų – nemokamų paslaugų apsaugojimas.
  3. Apsaugo svetainę nuo įsilaužimų. Kitas apsaugos būdas, apsauga nuo vadinamosios “žodyno atakos” (angl. Dictionary attack). Programos tokią metodiką naudoja bandydamos įsilaužti į jūsų svetainę. Be CAPTCHA jos gali generuoti tūkstančius raidžių kombinacijų bei žodžių ir galiausiai gauti prieigą prie svetainės duomenų. CAPTCHA  šiuo atveju suteikia papildomą apsaugos sluoksnį kuris automatizuotoms programoms kol kas yra menkai pralaužiamas.
  4. Padeda paieškos sistemoms. Su CAPTCHA, paieškos sistemos yra apsaugomos nuo šlamštinio turinio atsiradimo duomenų bazėje ir kartu nuo galimybės kenkėjiškoms programoms pasiekti vartotojų informaciją. Tai kartu teigiamai paveiks ir jūsų SEO. Sistema matys, jog jūs saugote ne tik savo svetainės duomenis ir viso paieškos sistemos tinklo. Apsauga – vienas svarbiausių rankavimo faktorių svetainei.

Kaip įdiegiama Google CAPTCHA? Pagrindiniai žingsniai

Prieš tai buvusioje sekcijoje minėjome potencialius privalumus kuriuos CAPTCHA bendrai svetaines apsaugai, jos duomenims bei puslapio rankavimui apskritai. Šioje skiltyje aptarsime pagrindinius CAPTCHA diegimo žingsnius.

  • Darbus vykdo programuotojai. CAPTCHA sistema į svetainę yra dedama programuotojų,kurie į svetainės turinį įrašo apsauginę funkciją atliksiantį kodą.
  • Įprasta darbų trukmė – 1 darbo diena. Žinoma, tai gali užtrukti ilgiau atsižvelgus į programuotojų patirtį dirbant su įvairiomis Turinio Valdymo Sistemomis.

Jeigu neturite savo programuotojų, tai galime padaryti mes. Mūsų specialistai yra kvalifikuoti WordPress ir Joomla naudotojai, todėl laisvai galime padėti jūsų svetainei.

Užsisakyti Google CAPTCHA integravimą galima čia

Parengė: bcon.lt komanda

Susiję Įrašai

SEO & Rinkodara
Taip Pat Skaitykite
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(Įvertinimų dar nėra)
Loading...