Kaip išmokyti spręsti konfliktus naudojant kino scenarijus

Niekas negali paneigti fakto, kad menas turi daug įtakos žmogui. Per meną mes pažįstame save. Per meną mes suprantame save. Kartais atrandame tai, ko niekada apie save nežinojome. Ir būtent tai meną ir paverčia didžiu. Mes mokomės skaitydami knygas, sugebame patirti įvairių emocijų klausydamiesi muzikos per Spotify, grožimės paveikslais ar skulptūromis. Tiesa, ne visas menas yra keičiantis ar turintis mums įtakos. Gera ir gili knyga įtraukia mus ir atskleidžia neįtikėtinų pojūčių, gera muzika priverčia pašiurpti odą. Tuo tarpu geras filmas mus moko suprasti ir gyventi, pamoko, kaip vertėtų priimti konfliktus ir sudėtingas situacijas.

Žmonės yra įdomus ir kompleksiški. Žmonės sugeba interpretuoti realybę ir fikciją, sugebame galvoje kurti scenarijus, įsivaizduoti save kito kailyje. Stebėdami aplinką, gebame pastebėti tiek veikimo sistemas, tiek fenomenus. Tuo pačiu, ne menka dalis žmonių yra gana empatiški, dėl to sugeba įsijausti į kito žmogaus išgyvenimus, juos suprasti ir išgyventi kartu. Galima drąsiai teigti, jog žiūrint filmą ar laidas daugelis mūsų įsijaučiame į pagrindinio herojaus ar herojės vaidmenį, tapatiname save su tais išgalvotais personažais. Kodėl? Todėl, kad juose matome ir jaučiame dalelę savęs. Būtent dėl šių psichologinių motyvų galime pasitelkti filmus tam, kad išmokytume kitus spręsti konfliktus realybėje. Bet apie tai vertėtų pakalbėti plačiau.

kino scenarijus
Šaltinis:  https://unsplash.com/

Filmo scenarijai dažniausiai pateikia gana aiškią konflikto struktūrą, kurią sudaro įtampa ir eskalacija. Kai konfliktas, kad ir koks jis būtų, yra eskaluojamas, ilgainiui atsiranda sprendimas. Viskas. Atsiradus ir priėmus sprendimą filmo herojai įveikia konfliktą. Taigi, bėgant per filmo scenarijus yra gana nesudėtinga žmogui parodyti, koks yra konfliktas iš šalies, kokios jo sudedamosios dalys ir kaip tam tikri sprendimai gali privesti prie konflikto eskalavimo arba sprendimo atradimo. Antra, filmo herojai ir personažai dažnai įsileidžia mus į savo vidinį pasaulį. Suteikia pakankamai konteksto tam, kad galėtume juos suprasti ir įsileisti į save. Kuriamas ryšys, skatinama empatija. O kartu su empatija, mes pradedame reflektuotis ir lygintis su jais. Taip kurdami labai įdomų fenomeną. Žiūrėdami filmą ar  stebėdami, kaip kažkas žaidžia https://www.optibet.lt/casino, mes tapatiname save su įvairiausiais personažais.

Tai, kaip gi iš to pasimokyti? Visų pirma, gana svarbu yra grupėje analizuoti filmo personažų vaidmenis, jiems būdingas savybes, dėliotis jų psichologinius paveiklus bei gyvenimo istorijas. Antra, teorines žinias, ir teorinius modelius, tokius kaip „įtampa, eskalacija, sprendimas“ parodyti praktikoje – filme. Atskleisti ir atrasti, kurioje vietoje, kuris veiksmas kelia įtampą, kuris ją gilina, o kaip atsiranda sprendimas. Taip kino filmo scenarijaus analizė mums padės mokytis. Tuo pačiu, po to galime atsitraukti nuo filmo scenarijaus ir pamėginti interpretuoti veiksmų eigą patiems, kurti tą scenarijų, taip skatinant kūrybiškumą konfliktinėse situacijose, leidžiant kiekvienam atskleisti savo sprendimo būdus bei empatijos lygį. Šis praktinis socialinių įgūdžių lavinimas labai vertingas tiems, kurie stokoja empatijos ir dažnai papuola į konfliktines situacijas. Filmų scenarijaus nagrinėjimo metu, kiekvienas gali herojuose įžvelgti savęs dalį, taip pastebėti save ir savo sprendimus iš šalies. Ir, žinoma, tas pastebėjimas savęs iš šalies yra pati geriausia savirefleksija. Ypatingai, kai teoriją pamatai ir praktikoje.

Yra ne menkas filmų grojaraštis tiek Netflix, tiek kitose platformose, tokiose kaip Dysney+, kuris puikiai moko apie konfliktų sprendimą. Nuo filmų ar animacinių filmų vaikams, iki suaugusiems skirto, brandesnio turinio. Išmokti spręsti konfliktus galime kiekvienas ir tai kur kas lengviau įgyvendinama, kai atsitraukiame nuo tų konfliktų, t.y. nedalyvaujame konfliktuose, tačiau juos stebime iš šono. Filmų scenarijai, juose vaidinantys personažai, nėra mūsų asmeniniai konfliktai, tačiau dėl įsitraukimo ir empatijos, galime pajausti tiek vieną, tiek kitą konflikto pusę ir patobulinti savo emocinį intelektą. Filmai tampa mums veidrodžiu.

 

Susiję Įrašai

Pasaulis
Taip Pat Skaitykite
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
(Įvertinimų dar nėra)
Loading...